Tworzenie wzorów listów

Program umożliwia tworzenie specjalnych szablonów (wzorów) listów, które będą automagicznie wstawiać pozdrowienie, złotą myśl, aktualną datę lub datę nadania listu, na który się odpisuje lub który się przekazuje (oraz do nowych listów). Aby utworzyć wzór listu, należy wybrać polecenie "Nowa wiadomość" w menu "Wiadomości" (lub odpowiedni przycisk na pasku narzędzi), i - tak jak zwykły list - utworzyć wzór listu. Następnie, należy określić rodzaj i nazwę wzoru - wprowadzić je do pola "Temat" - by program rozpoznawał i używał wzoru w prawidłowym momencie.

Program wyróżnia następujące rodzaje wzorów:

Prawidłowy format pola "Temat" dla wzoru to:

<typ><spacja><email lub nazwa wzoru>

np. R ktos@gdzies.info - określa wzór odpowiedzi na wiadomość od osoby używającej adresu ktos@gdzies.info.

Aby tworzony wzór zapisać, należy wybrać polecenie "Zapisz jako wzór" z menu "Wiadomość".

Tworząc wzór, można korzystać ze specjalnych znaczników: program automatycznie zamieni je na odpowiednie dane, co sprawia, że nie trzeba np. wpisywać nadawcy lub Message-ID wiadomości, którą przesyłamy - możemy określić gdzie dana informacja ma się znajdować, a potem program sam będzie ją tam wstawiał. O predefiniowanych znacznikach można przeczytać tutaj. Przykładowy wzór ze znacznikami i wygląda następująco:

 
Hej $sender_name;!
 
W dniu $org_date; napisałeś coś takiego:
 
$quote;
 
$cursor;
 
Pozdrawiam,
 
$sig1;

... a po kliknięciu "Odpowiedz", w edytorze pojawi się:

Hej Hooker!
 
W dniu 11.01.2002 napisałeś coś takiego:
 
> Hmm, nie zauwazylem by ten Twoj mailer mial jakis problem z JPEGami ;)) Bredzisz ;)
 
|
 
Pozdrawiam,
 
--
.oooO  /~) (~\  Oooo.  "Programowanie to   |         Piotr Dałek   
(   ) / (   ) \ (   ) *najprzyjemniejsza*  |    enigmatical@interia.pl    
 \ ( (   ) (   ) ) /   rzecz, jaką można   | http://www.hellcore-mailer.pl
  \_)'oooO Oooo'(_/     robić w ubraniu"   |

Wystarczy teraz napisać właściwą treść odpowiedzi, i wysłać, bądź umieścić w folderze z wiadomościami oczekującymi na wysyłkę. Ciekawsze jednak jest to, że w programie Hellcore Mailer, makr można używać także w nagłówku - można w ten sposób generować dynamicznie listę odbiorców, czy w każdej wiadomości na grupy dyskusyjne stosować inną bitmapkę X-Face. Oprócz tego, można stosować ograniczoną rekurencję, tzn. wykorzystać makro wklejające pliki, do wstawienia do wzoru jeszcze innych makr. Przykładowo, jeżeli w ww. wzorze zamiast ostatnej linii znajduje się makro $file=plik; i w pliku "plik" znajduje się linia:

$sig1;

to uzyskamy identyczny efekt (sygnaturka).

Program pozwala na posiadanie wielu wzorów listów - i każdy wzór można stosować w zależności od konkretnego nadawcy czy okoliczności - jeśli w programie zdefiniowano kilka wzorów dla tego samego rodzaju wiadomości, to program wyświetli listę znalezionych wzorów danego typu, i pozwoli wybrać ten, z którego będzie się korzystało. Można również do każdego folderu przypisać po jednym domyślnym wzorze na każdy rodzaj wiadomości, wtedy program użyje wskazanego wzoru automatycznie.