Uśmieszki

W internecie bardzo popularne są uśmieszki, zwane także emotikonkami (od ang. emotion icons), lub po prostu smiley'ami. Wszystko zaczęło się bardzo dawno temu, gdy stwierdzono że korespondencja elektroniczna po prostu nie jest w stanie przenieść faktycznych uczuć, jakie osoba ma w danym momencie - w życiu tak jest, że "Jesteś głupi!" można powiedzieć albo podnosząc głos, albo się np. śmiejąc. Bez emotikonki nie jest do końca jasne, jakiej intonacji użyto, a od niej sporo zależy.

Nie ma co się sugerować różnymi poradnikami (szczególnie drukowanymi), w których "starzy wyjadacze" wymieniają różne dziwne (i bardzo rzadko spotykane) emotikonki - wystarczy popatrzeć na wzory, skojarzyć dlaczego tak wyglądają, spojrzeć na klawiaturę ... i samemu (samej) tworzyć własne emotikonki (osobiście nienawidzę "łączonych" uśmieszków typu ":-)*" co ma rzekomo sugerować uśmiech i pocałunek, chociaż bardziej przypomina to uśmiech kogoś z opryszczką)...

Zazwyczaj pomija się nosek ("-" w ":-)), ale niektórzy twierdzą że uśmieszki z noskami są ładniejsze - to już kwestia gustu. Czasem też, zamienia się nawias okrągły na kwadratowy, by wyrazić uśmiech czy smutek "od ucha do ucha". Czasem emotikonka jest "odwrócona" (odbita na drugą stronę), np. "(:", a czasem nawet "wertykalna" - "^_^" (są one typowe dla fanów mangi i anime). Program Hellcore Mailer zamienia automatycznie trzy najpopularniejsze emotikonki na odpowiednie symbole - można to wyłączyć, ponieważ czasem to utrudnia pracę - patrz "Konfiguracja").

Popularne emotikonki: